top of page
חיפוש

איך בוחרים חתול?

אנו שמחים שהחלטתם להוסיף חתול לביתכם. החתולים המדהימים שמחכים לכם מציגים מבחר מגוון מאוד בגיל ומזג. זה הזמן לחשוב איזה סוג חתול מתאים לאורח חייכם.

הנה כמה נקודות שכדאי לתת עליהן את הדעת לפני שמביאים הביתה חתול חדש.


גור או בוגר?

אם אף פעם לא חוויתם את התענוג שמסב חתול בבית, יהיה צורך להכניס אתכם לעניינים בהדרגה. אף שחתלתול נראה לא-מאיים וכה חמוד, יש לזכור שחתלתולים הם תינוקות ודורשים הרבה זמן, אנרגיה ותשומת לב.

חתולים משחקים המון, במגוון משחקים, ולמרות שכמעט כל חתול, בכל גיל, יתרגל כמעט באופן מיידי לעשיית צרכיו בארגז החול, בדרך כלל גורים זקוקים ליותר אמונים ב"נימוסי הבית" האחרים. יהיה צורך להכין את הבית ולדאוג שלא יהיו בו חפצים שהחתלתול יפגע בהם או ייפגע מהם!

אם אתם יוצאים מהבית לכל היום, למשל, זו סיבה טובה לאמץ חתול בוגר ולא גור. כל החתולים צריכים תשומת לב יום-יום, גם ליטופים וגם משחקים, אבל חתלתולים צריכים יותר. בעיות התנהגות (כגון נשיכות, גירודים והתנהגות הרסנית) הן שכיחות אם החתולים לא מגורים מספיק.

נוסף לכך, חתלתול יפתח אופי המבוסס על למידה ועל גנים – וייתכן שהאופי שיהיה לו כחתול בוגר הוא לא זה שתכננתם ולא זה שאתם מוכנים לו. חתול בוגר, לעומת זאת, כבר יהיה בעל אופי מעוצב; כך תוכלו לבחור חתול "שובב", חתול "מתכרבל", חתול שידוע שהוא מסתדר היטב עם חיות אחרות, וכדומה.

צוות "צער בעלי חיים רמת גן והסביבה" מכיר את כל חתולי בית המחסה וישמח להתאים לכם חתול.

אם בכל זאת בחרתם לאמץ גור, אולי נוכל לעניין אתכם בשני גורים? זה עלול נשמע כמו סתירה, אבל במידה רבה שני גורים מצריכים פחות אנרגיה מגור אחד! שני גורים משחקים זה עם זה, מעייפים זה את זה, ובמידה רבה מחנכים זה את זה. כמובן שיש לקחת בחשבון ששני חתולים בבית עולים כפול מבחינת אחזקה (אוכל/טיפולים וטרינרים וכו'), וכי בין שני חתולים עלולים גם להיווצר מתחים אם לא מרגילים אותם לחיים משותפים בצורה נכונה.
האם יש לכם ילדים?

אם יש לכם ילדים צעירים, מתחת לגיל 12, אנו ממליצים להימנע מחתולים שובבים או כאלה שנבהלים מרעשים ופעלתנות. כדאי גם להימנע מחתולים עם היסטוריה של תוקפנות.

למשפחות עם ילדים מתחת לגיל 7 אנחנו ממליצים לאמץ חתול בוגר יחסית ולא גור מתחת לגיל חצי שנה. חתלתולים הם עדינים מבחינה פיזית והתנהגותית גם יחד, וזקוקים לטיפול עדין וקונסיסטנטי. הם יכולים לפתח פחד, ובעקבותיו בעיות התנהגות, אם לא יטופלו באופן עקבי ובזהירות על ידי כל בני הבית.


סוג הדירה

אם יש לכם דירה קטנה, אנו ממליצים על חתול פחות פעיל (אולי עדיף מעל גיל 5 שנים). אם יש לכם בית גדול והרבה חדרי שינה, רצוי להימנע מלקחת חתול פחדן – מרחב גדול מאוד יכול להיות מאיים מבחינת החתול, והוא יתחבא רוב הזמן.


אורח חיים

אם אתם מארחים הרבה, כדאי לקחת חתול חברותי הנהנה מתוספת תשומת לב. חתול ביישן יהיה המום ממפגשים חברתיים וקרוב לוודאי שיתחבא.

צריך גם להתחשב בצורך בטיפוח הפרווה של החתול החדש שלכם. פרווה של חתול עם שיער ארוך דורשת הרבה תשומת לב – לעתים דרושה הברשה טובה כל יום, ולפחות פעמיים בשבוע.


אופי החתול

האם אתם יודעים איזו אישיות אתם רוצים שתהיה לחתול שלכם? האם אתם מחפשים חתול שאוהב לשחק או חתול שאוהב לשבת על הברכיים? כמובן שקשה לדעת איך החתול החדש יתנהג בבית, אבל כאמור נוכל ליידע אתכם על מה שראינו בבית המחסה.

אם חתול יושב כאן על הברכיים, יש סיכוי סביר שכך יתנהג גם בבית. כך גם לגבי חתול "מלא מרץ". מצד שני, חתול שנראה מעט ביישן כאן אולי יתגלה עם הזמן כפחות ביישן (ובפוטנציה יותר פעיל) בבית יציב. קחו גורמים אלה בחשבון בזמן שאתם מחפשים חתול לאמץ.


האם יש לכם כלב?

אם יש לכם כלב שאוהב חתולים, רצוי לקחת חתלתול, חתול בוגר בטוח בעצמו או חתול בוגר שיש לו היסטוריה של מפגש חיובי עם כלב.

אלא אם הכלב שלכם קטן ושקט מאוד, כדאי שתימנעו מאימוץ חתולים פחדנים במיוחד, חתולים שעקרו להם את הציפורניים ובכלל חתול מוגבל (למשל עם 3 רגליים).

קחו בחשבון שיש צורך בזמן ומרחב כדי להפגיש את החתול והכלב בהדרגה. היו מוכנים לבצע שינויים פרקטיים לאזור המגורים לפי הצורך: לחסום את הגישה של הכלב לארגז החול ולאוכל של החתול, לדוגמה.


האם יש לכם חתולים נוספים?

כדאי להבטיח התאמה בין מזג החתול שאתם מאמצים למזג החתול שבבית, ולהישאר באותה קבוצת גיל.

אם יש לכם חתול פעיל ושובב, כדאי לאמץ חתול נוסף שיוכל לשאת ואולי אפילו ליהנות מרמת האנרגיה של חתול הבית. גם ההפך הוא הנכון, כמובן: אם חתול הבית מבוגר ורגוע, אל תביאו הביתה חתלתול היפר-אקטיבי!

בבית המחסה יש חתולים לאימוץ שהפגינו קשר טוב לחתולים אחרים. חשוב להבין שלא חשוב איזה חתול תבחרו, יהיה צורך בזמן ומקום להפריד בין החתולים כדי להפגיש אותם בהדרגה. חתולים הם חיות טריטוריאליות, והסתגלות של חתול הבית לעוד חתול במרחב שלו יכולה להימשך גם כמה שבועות.


הבית לעומת החוץ

חתול שנשאר בתוך הבית חי חיים בטוחים וארוכים יותר, כי הוא נמנע מסכנות כגון פגיעות ממכוניות או הידבקות במחלות קטלניות מחתולים אחרים. יחד עם זאת, חתול היוצא מבית נהנה מכל מה שיש ל"בחוץ" להציע לו: "משחקים" עם חרקים, מכרסמים, לטאות וציפורים, מרחבים להוציא אנרגיה, שמש וכו'.

מקומות שבהם לא מומלץ לחתול לצאת מהבית הם בקרבת כביש סואן, כלבים (או בני אדם) המסתובבים חופשי וידועים כ"בעייתיים" לחתולים, וכן במקרה שלחתול לא תהיה אפשרות לחזור הביתה בקלות (אינטרקום בכניסה לבניין, לדוגמה).

לעולם אין להוציא החוצה חתולים שעקרו להם ציפורניים, כי הם לא יוכלו להגן על עצמם כראוי ויכולתם לטפס נפגמה.


מאת אריאלה שינוק, יועצת להתנהגות חתולים

Comments


bottom of page