top of page
חיפוש

אקלום חתול חדש בבית

ברכות! החלטתם לאמץ חתול. אז הנה אתם כאן, מסתכלים על עשרות חתולים יפהפיים ומקסימים, שכל אחד מהם ישמח להתכרבל אתכם מתחת לשמיכה בלילות הקרים.

שנייה לפני, אני רוצה להדגיש שאימוץ בעל חיים צריך להיות החלטה משפחתית. לא לוקחים חתול לילדים.

אתם מצרפים בן משפחה שיישאר אתכם במשך 12 השנים הבאות לפחות! חשוב שתבינו שמדובר באחריות שמחייבת טיפול נכון והשקעה כספית ולצדם המון שמחה ואהבה.

חתולים נקשרים לשטח המחיה שלהם ולבני הבית. הם לא צעצוע. יש להם צרכים פיזיים ונפשיים: הם צריכים אוכל ושתייה נקיים וטריים, תעסוקה, גיוון, עניין, אזור בטוח לשינה, אהבה, טיפוח הפרווה, ליטופים ועוד...

חשוב לכבד את הצרכים של החתול ואת הצורך הבסיסי-גנטי שלו להתנהג בטבעיות ובאינסטינקטיביות, כך בעיות רבות יימנעו או ייפתרו.

כל בני המשפחה יהיו שותפים לגידול החתול המתוק שתבחרו, אבל האחריות לטיפול היא של ההורים.

הורים, הילדים שלכם ילמדו מכם על אהבה לבעלי חיים, אחריות, לוחות זמנים, הענקה... זהו רווח נקי שלכם.

אם עברתם את השלב הזה בהצלחה, הנה כמה דברים שצריך לדעת על חתולים ועל ההתנהגות הטבעית שלהם:

חתול הוא צייד! ככה זה בטבע, משפחת החתוליים הם ציידים טורפים וכך גנטית גם חתולי הבית.

כציידים הם משייפים ציפורניים, חייבים לאכול חלבון אמיתי מהחי, רודפים אחרי דברים שזזים, פעילים בלילה, מטפסים על מקומות גבוהים. לכן אתם, המשפחה החדשה של החתול, צריכים לספק לו את התנאים הראויים לחיים טובים ומאושרים בבית, לאהוב אותו ולכבד את צרכיו כחתול.

באמצעות ההנחיות הבסיסיות כאן, תכינו את הבית לקליטה נעימה ומוצלחת של בן המשפחה החדש.חלונות ודלתות -לפני שתפתחו את ארגז הנשיאה, סגרו דלתות וחלונות בימים הראשונים, כדי למנוע את בריחת החתול או נפילתו החוצה מפחד.

מיטה - יש להכין מיטה נוחה ומרופדת ולהניח אותה במקום שקט ומוגן. רצוי בשלב ראשון בחדר שקט שבו ירגיש בטוח באופן יחסי. יכול להיות שיבחר לנוח בה או במקום אחר, תנו לו להחליט איפה נוח לו להיות.

מקומות מסתור - אם הוא מתחבא בארון או מתחת למיטה, אל תאלצו אותו לצאת החוצה. תנו לו להכיר ולהתרגל לרעשי הרקע ולריחות , הוא ייצא משם לבד.

רוגע - דברו איתו בקול נעים ומרגיע, שיגרום לו לרצות להיות לידכם. אל תצעקו, אל תכעסו עליו ואל תענישו אותו אף פעם.

ארגז חול - פתוח, עם חול מתגבש לא ריחני , יש להניח באותו חדר.

מזון פרימיום ומים - להניח שתי קעריות בחדר השקט, בפינה הרחוקה מארגז החול.

משחק חכה - מאוד אהוב על חתולים ואפשר בעדינות רבה לפתות אותו אחרי זמן מה לצאת באמצעות המשחק.

לאחר כמה ימים, כשהחתול ירגיש בנוח ויתחיל להסתובב בבית, עדיין הקפידו בשבועות הראשונים שלא יברח או יפול מחלונות ודלתות עד שיתרגל לריח הבית, לרעשים הסביבתיים ואליכם.

בשלב הזה עשו כמה שינויים:

מזון - הניחו במטבח קערית נירוסטה לאוכל בכמות יומית כך שהחתול יוכל לאכול במהלך היממה כשירצה בכך. הניחו גם קערית מים טריים ונקיים מדי יום. כל כמה ימים יש לשטוף את הצלחת היטב כדי שלא יצטברו חיידקים ועובש. יש חתולים שלא אוהבים לשתות מקערת נירוסטה, אולי בגלל ההשתקפות שלהם. במקרה כזה אפשר לנסות קעריות אחרות, רצוי לא פלסטיק. רכשו עבור החתול מזון איכותי שמכיל חלבון מן החי כמרכיב ראשוני ברשימת המרכיבים. גם אם המזון יהיה יקר יותר, הוא בהכרח דווקא חסכוני, כיוון שהחתול שובע מהר יותר והמזון מספק לו את הוויטמינים והמינרלים שהוא זקוק להם. אחרת החתול יפתח בעיות בריאותיות כגון דלקות וחסימות במערכת השתן ועוד בעיות רבות.

ארגז - הניחו את ארגז החול הפתוח רחוק מאוד מאזור האוכל וליד חלון לאוורור. חשוב לנקות את הארגז בבוקר ובערב ולאפשר לחתול לעשות צרכים בארגז נקי ובלי ריח שתן.

חצץ - השתמשו בחצץ מתגבש לא ריחני.

סירוק - אחת לשבוע. מקטין את כמות הנשירה, מונע היווצרות גושי שיער בחתולים עם פרווה ארוכה ורוב החתולים אוהבים את התחושה הנעימה.

פרעושים - ניתן למנוע על ידי שימוש באמפולות. אם לא תטפלו, החתול יגרד ויפצע את עצמו. נוסף לכך, פרעושים עלולים לגרום לתולעים. את כל זה ניתן למנוע על ידי טיפול פשוט ורציף לפי הוראות הווטרינר.

עץ חתולים - אפשרו לחתול לטפס לגובה כמו שרגיל בטבע. זה מעניק לו תחושת בטחון ורוגע. ניתן לרכוש בחנויות או להכין לבד.

אדן החלון - ארגנו משטח ישיבה וצפייה מהחלון החוצה. אם אין מקום, תלו מדף בגובה החלון. החתול מאוד סקרן וזקוק לגירויים ועניין. תצפית מהחלון יכולה לספק חלק מיצר הסקרנות שלו. בדקו לפני כן שהחלון מרושת היטב.

עמדות שיוף ציפורניים - חתולים משחיזים ציפורניים מכמה סיבות, אחת מהן היא העובדה שהם ציידים. לכן חשוב לספק עמדות שריטה כדי שיוכלו לשייף ציפורניים ולא יעשו את זה על הספות. הם חייבים לעשות זאת גנטית, וחשוב לאפשר להם את הדבר.

משחקים מגוונים - יש לספק לחתול מבחר של משחקים ורצוי להחליף אותם מדי שבוע לשם הגירוי והעניין.

שינה - חתולים ישנים בסביבות 14 שעות ביממה. ספקו לחתול מיטה ואזור שינה נוחים ובטוחים.

פעילות לילית - כדי לצמצם את שעות הערות של החתול בלילה, חשוב שתספקו לו עניין רב במהלך היום. ככל שהוא ישתעמם יותר במהלך היום, הוא יהיה יותר עירני בלילה. נוסף לכך, מומלץ לשחק איתו במשחק חכה כעשר דקות לפני השינה כדי לעייף אותו.

וטרינר - טפלו בחתול אצל וטרינר מוערך וקבוע, שיכיר את החתול וההיסטוריה שלו לאורך חייו.חתולים שונים זה מזה ויהיו כאלה שירגישו בבית מאוד מהר, אבל רוב החתולים עוברים את התהליך לאט ובזהירות.

זה נכון במיוחד לחתולים מבוגרים. לכן, כדי לאפשר לחתול שלכם להרגיש נוח, אתם צריכים להעניק לו המון אהבה, לגלות המון סבלנות ואף פעם לא לצעוק או להכות! זה רק יהרוס את האמון ביניכם ויגרום לסטרס. במקום זאת יש לשבח על התנהגות טובה, לדבר אליו בקול רגוע, לשחד אותו עם חטיפים טעימים, ללטף, ללטף וללטף באהבה ובעיקר לעשות את כל זה כל יום לאורך זמן.

אם החתול עדיין מבוהל אחרי כמה ימים ומסתתר מתחת למיטה בחדר, למשל, כנראה שלא אפשרתם לו להרגיש נינוח. בדקו אם החדר לא רועש מדי (חדר אמבטיה עם מכונת כביסה למשל). ייתכן גם שאתם מדברים בטון גבוה ואגרסיבי זה לזה או איתו, ייתכן שאתם לא מלטפים או משחדים במספיק חטיפים...

גם אחרי חודשים, ניתן עדיין לטפל ולשפר משמעותית את מערכת היחסים שלכם עם החתול ולהפוך את החיים בבית וביניכם לנוחים ומשעשעים.


נכתב על ידי אורלי זכאי

יועצת התנהגות חתולים ומטפלת ברפואה סינית בבעלי חיים

1 komentarz


אורלי שלום,

יש לי ששה חתולים בחצר, ושנים בבית, ועכשיו מישהי שאלה אם אני מוכנה לאמץ עוד אחד. ה גור בן 5 חודשים, שאיבד רגל ועכשיו עין, מטופל עכשיו אצל הוטרינרית ,,הכוונה היא שלא נחזיר אותו לפינה שלו ליד המכולת שם נהג לישון.

יש לך המלצות לגבי תהליך האיקלום שלו בחצר.?

מפחדת שינסה לחזור למקום שהכיר.(אני גרה במושב)

תודה


Polub
bottom of page