חיפוש

כלב חדש בבית: הוראות הפעלה

מדריך למאמצים מאת צער בעלי חיים רמת גן והסביבה

רבים טועים לחשוב שבחירת הכלב קשורה בעיקר לגודל הדירה – כלב קטן לדירה קטנה וכלב גדול לבית גדול. אבל כלב משפחתי יש לבחור לפי מזגו, לא לפי גודלו. יש לא מעט כלבים קטנים ונמרצים להפליא, שזקוקים לבית גדול ולחצר. יש לא פחות כלבים גדולים שישמחו לרבוץ כל היום בסלון ולהתחזות לשטיח. בבואכם לבחור כלב, בקשו קודם כל מידע לגבי מזגו ולגבי רמת האנרגיה שלו. אם אתם נעדרים הרבה מן הבית או שיש לכם בית קטן במיוחד, בחרו כלב רגוע. אם אתם משפחה פעילה ונמרצת, בחרו כלב פעיל.

זכרו: כלב בוחרים לפי התאמתו לאורח חייכם, לא לפי מספר המטרים הרבועים של הדירה שלכם.


חשוב מאוד לזכור: אימוץ כלב הוא ראשיתה של מערכת יחסים ארוכה, שיש בה הרבה שמחה והרבה אחריות.

אי-אפשר "להביא כלב לילדים". כלב הוא בן משפחה של כל המשפחה. הוא אינו צעצוע. הוא בעל חיים שנקשר לסביבתו ולחבריו ללהקה – אנושיים, כלביים ואחרים. הוא בעל חיים שצריך לאכול, להתרועע, לצאת לטיול. אימוץ כלב הוא לקיחת אחריות עליו ועל רווחתו למשך כל ימי חייו. ילדים יכולים לאהוב את הכלב, לשחק איתו ולסייע בטיפול בו, אבל לא הוגן ובלתי אפשרי לדרוש מהם לשאת באחריות הזו. הוא יכול להיות החבר הכי טוב שלהם, אבל האחריות על הטיפול בו היא בידיכם. רוצים ללמד את הילדים אחריות מהי? תנו להם דוגמה אישית.

המדריך שלהלן מכיל עצות, כללים והצעות לבעלי כלבים, וניתן לראות בהם מבוא לנושאים הבאים: פרווה וטיפוח; מזון; התנהגות ובעיות התנהגות; חינוך לצרכים; שפת הגוף של כלבים; ביטחון, רווחה ובטיחות; בילויים ביחד ולחוד.


ואל תשכחו את הדבר החשוב ביותר: לגדל כלב זה הכי כיף בעולם!פרווה וטיפוח

טיפוח

הברשה תכופה, במברשת המתאימה לסוג הפרווה, אינה רק ערובה נגד יערות פרא של שערות על הרצפה והשטיחים, אלא גם אמצעי מצוין לחיזוק הקשר ביניכם לבין הכלב, הכנה טובה למגעם של הווטרינר או הווטרינרית, צעד מנע נגד טפילים למיניהם, ואפילו אמצעי יעיל לאבחון מוקדם של בעיות רפואיות.

בניגוד להברשה, שיש לבצע בתדירות גבוהה, כלב זקוק למקלחת רק אחת לכמה חודשים – וגם אז, אך ורק בשמפו מיוחד לכלבים. מקלחות תכופות מדי גורמות להרס השכבה השומנית הטבעית שעל העור, המגינה מקור ומחום, וגורמות לכלב להסריח.


תספורת

משום שיש סוגים רבים ושונים של פרווה, המתאימים לסוגים שונים של מברשות ומחייבים סוגים שונים של תספורות, כדאי להתייעץ עם ספר כלבים מקצועי – ובפירוש לא לנסות לספר את הכלב בעצמכם בבית. מכונות תספורת של אנשים אינן מתאימות לכלבים, וגילוח קרוב מדי מסכן את הכלב; הפרווה מגינה על העור מפני נזקי השמש והקור, ולכן גם במקרה של גילוח פרווה יש לבקש מספר הכלבים שלכם להשאיר לפחות סנטימטר ממנה (באותה הזדמנות בקשו ממנו לא לגזור את השפם – הכלב צריך אותו).

עם זאת, במקרה של התפתחות ראסטות או הצטברות של לכלוך באזור האוזניים, איבר המין ופי הטבעת, בהחלט אפשר לגזור את הפרווה שם בעצמכם. יש להשתמש במספריים קהות (מספרי ציפורניים של תינוקות, למשל) ולעשות זאת בזהירות רבה מאוד.


קרציות ופרעושים

יש בשוק סוגים שונים של שמפו לטיפול בפרעושים וקרציות, וניתן להשתמש בהם לפי ההוראות (אך לזכור כי מקלחת מומלצת רק אחת בכמה חודשים).

כדי למנוע אי-נוחות מכם ומן הכלב שלכם, וכן להימנע מעודף מקלחות, מומלץ מאוד להשתמש באמפולות ייעודיות ובקולר נגד קרציות. ניתן למצוא גם תכשירים טבעיים.

במקרה שמצאתם קרצייה על הכלב, אל נא תעקרו נטוע! חלק מן הקרצייה עלול להישאר בתוך העור ולגרום זיהום. במקום זאת, הזליפו עליה מעט שמן פרפין. בתוך כמה דקות תוכלו לשלוף אותה בקלות.


מזון

איך בוחרים אוכל?

למעט מקרים של מזונות רפואיים או דיאטתיים בהמלצת וטרינר, הדרך הטובה ביותר לבדוק מזון היא לפי רשימת המרכיבים, המפורטים לפי חלקם היחסי – מן המרכיב שחלקו הגדול ביותר ועד המרכיב שחלקו הקטן היותר. רצוי שהרכיב הראשון ברשימה יהיה בשר או עוף ולא תירס או אורז (לא, "שיירי עוף", הרשומים לפעמים כרכיבי "by product". אלה אינם עוף, אלא שאריות בלתי מזינות בעיקרן ככרבולות וציפורניים).

כשהכלב אוכל טוב, הצואה שלו מוצקה ונוחה לאיסוף, והפרווה מלאה ומבריקה.

לצד ההתאמה של המזון לגיל הכלב – מזון גורים, מזון בוגרים או מזון קשישים – יש להתאים את כמות המזון למשקל גופו של הכלב, לפי ההנחיות המפורטות על האריזה. את הכמות הרשומה יש לחלק לפי מספר הארוחות ביום. גורים זקוקים לארוחות רבות, אך רוב הכלבים הבוגרים ישמחו גם בשתי ארוחות.

בכל הנוגע לאיכות המזון, חשוב לציין שהשוק מלא במזונות רבים והפרשי המחירים ביניהם גדולים – אך לא גדולים כפי שניתן להתרשם ממחירי השקים עצמם. אוכל איכותי אמנם עולה יותר, אך הכלב אוכל ממנו פחות: הוא זקוק לפחות ממנו כדי לשבוע ולספק את צרכיו התזונתיים (ניתן להשוות זאת לג'אנק-פוד לעומת אוכל עם סיבים תזונתיים: בורקס אמנם זול, אבל זמן קצר לאחר שתאכלו אותו כבר תהיו שוב רעבים. לעומת זאת, מזון בריא ויקר יותר ישאיר אתכם שבעים לאורך זמן). כלומר, בחישוב שנתי, מזון איכותי ויקר לא עולה לכם בהכרח יותר מן המזון הירוד והזול.

חשוב לזכור: מים צריכים להינתן בלא הגבלה. מדי יום יש להחליף אותם, ומדי כמה ימים יש לרחוץ את הקערה היטב.

מזונות מזיקים או מסוכנים לכלבים

בשום פנים ואופן אין לתת לכלבים תבלינים ומזונות מתובלים, מוצרי חלב (מלבד קוטג' ומוצרים מחלב עיזים), שוקולד, ענבים, צימוקים, קפאין, סוכר, עצמות עוף מבושלות, עצמות דגים, עצמות בקר קטנות או חדות, בצל, שום, ברוקולי, בצק, אגוזי מקדמיה, גבינות עבשות ומזונות מעופשים, אלכוהול, זרעי תפוחים, פירות טרופיים, קסיליטול (ממתיק מלאכותי) וכמובן תרופות של בני אדם, ללא הוראת וטרינר (אקמול, למשל, יכול להרעיל כלב).


התנהגות ובעיות התנהגות

בעיות התנהגות רבות – נבחנות, לעסנות הרסנית, פחדנות, יללנות, תוקפנות וכן הלאה – הן סימנים לכך שהכלב מצוי במתח או תסכול. ההתנהגויות כאלה הן דרכו של הכלב לפרוק אותו. כמעט בכל אחת מהן אפשר לטפל באופן נקודתי וסימפטומטי, אבל במקרים רבים לא די בכך, והכלב רק ימצא דרך אחרת לפרוק את המתח. סביבה שלווה ובטוחה, פעילות גופנית ומנטלית, עקביות מצדנו והבנתם של חוקי הבית יספקו מענה מתאים לצרכיו הנפשיים והגופניים של הכלב – ויבטיחו פתרון נכון וארוך טווח למגוון בעיות אפשריות. לשם כך אפשר גם להסתייע במעורבותם של מאלף או מטפל התנהגותי.

כדי לנתב את ההתנהגות של הכלב שלכם בכיוונים שיועילו גם לכם וגם לו, חשוב לזכור כי כמו כל בעל חיים אחר, ובני-אדם בכלל זה, גם כלבים יעדיפו לאמץ התנהגויות שהשתלמו להם ולזנוח התנהגויות שלא השתלמו. הכלב נובח כדי לקבל תשומת לב? כל תשומת לב מצדכם רק תלמד אותו שכדאי לו להמשיך, אך אם תתנו לו תשומת כשהוא רגוע ויושב בשקט – תמצאו שיש לכם בבית כלב מנומס מאוד.


מה כלבים רוצים?

לפעמים כלבים אוהבים להתכרבל ולקבל תשומת לב, אבל הם לא תמיד מעוניינים אך ורק בכך. לפעמים מה שהם רוצים הוא משחק בכדור או חטיף מעניין. לפעמים הם רוצים להגיד שלום לאיש שבמדרכה ממול ולפעמים הם מושכים חזק כי הם רוצים לרדוף אחרי חתול, כי הם ממהרים לגינת הכלבים או כי במרחק יש משהו שהם פשוט חייבים להריח מקרוב. כל הדברים האלה, אשר כלבים רוצים במצבים שונים, נקראים "חיזוקים" – ואפשר להשתמש בהם כדי לתגמל אותם על התנהגויות שאנחנו אוהבים.

להגיב מיד: חוק שלוש השניות

חשוב במיוחד לזכור: כלבים אינם בני אדם, ותפיסת הסיבה-ותוצאה שלהם שונה משלנו.

למעשה, כלב אינו מסוגל לקשר בין מעשה לתוצאה אם עברו ביניהם למעלה משלוש שניות. חזרתם הביתה וגיליתם שהכלב עשה משהו אסור? מאוחר מדי להגיב. יש להגיב באופן מיידי על כל התנהגות שתרצו לחזק (באמצעות פרסים ופינוקים) או להכחיד (באמצעות התעלמות ועצירה רגועה של ההתנהגות).

אם עברו יותר משלוש שניות, אין טעם להגיב. הכלב יקשר את תגובתכם לכל דבר אחר שעשה באותו רגע; הוא ודאי ילמד משהו, אבל לא מה שרציתם שילמד.


הכלב העירוני וה"להקה" הביתית

הכלבים אמנם התבייתו לפני דורות רבים וחיים לצדנו כבר שנים ארוכות, אבל הם עדיין בעלי צרכים דומים לכל חיה בטבע. טבעי להם ללעוס מה שנמצא לידם, לאכול מכל הבא ליד, לחיות ללא רצועה וקולר, בלי כבישים שאסור לרדת אליהם, ללא קירות מסביב ולהיות תמיד ביחד עם חברי הלהקה שלהם. לכן יש ללמד את הכלב מה מותר ומה אסור, ולהרגיל אותו בהדרגתיות לדברים שקשה לו איתם. כלבים הם חיות מאוד סתגלניות, וכשהם מבינים מה מצופה מהם, הם יבצעו אותו בשמחה!

כלבים הם גם חיה חברתית מאוד, הזקוקה להכוונה והנהגה, ובהעדר כזו הם נוטים להיות מתוחים ומבולבלים. כדי לחיות בשמחה ובשלווה, גם הכלב שלכם צריך לדעת שהוא יכול לסמוך עליכם בבית וברחוב. להיות מנהיג לא אומר להיות כועס וצועק. נהפוך הוא: כלבים מכבדים הרבה יותר עקביות, רוגע ושלוות נפש. לכן, החליטו מה הם החוקים שחשובים לכם ולמדו את הכלב להבין וליהנות מהביצוע שלהם.

אם הכלב שלכם עושה קצת צרות, כנראה שהוא לא מבין מה ביקשתם וכדאי להיעזר במאלף או מאלפת מקצועיים.


"אלי"

הפקודה "אלי" היא אחד הדברים החשובים ביותר שיש ללמד את הכלב שלכם. היא יכולה להציל את חייו במקרה שישתחרר מהרצועה בזמן טיול, למשל.

כצעד מקדים ללימוד, הקפידו שהקִרבה אליכם תהיה הדבר הנעים ביותר בעולם עבורו – הבטחה תמידית של ליטופים ותשומת לב. אחר כך, כדי ללמד את הפקודה עצמה, הצטיידו בחטיפים או בנקניקיות עוף (לא מתובלות) שנחתכו לקוביות קטנות. התחילו באזור שקט ונקי מגירויים מסיחי דעת. קראו לו בשמו והוסיפו "אלי!", וכשהוא מגיע, תנו לו משהו טעים. אחרי שבוע של ביצוע מושלם, אפשר לעבור לחיזוק חלקי: לתת צ'ופר פעמיים מתוך שלוש פעמים של ביצוע הפקודה, אז פעם אחת מתוך שלוש, וכן הלאה במשך כשבוע – אבל תמיד להמשיך ללטף ולשבח כשהוא מגיע אליכם.


משחקי נשיכה ונשכנות גורים

הפה הוא אחד מאמצעי ההבעה המרכזיים של הכלב. הוא נובח, טועם, וכבר בגיל הינקות כבר משחק באמצעותו עם כלבים אחרים. אלא שהעור שלנו, בניגוד לזה של הכלבים, אינו מתאים לנשיכות המשחק האלה. אם תרבו לשחק עם הגור או עם הכלב הבוגר במשחקי נשיכות, תעודדו את הנטייה הזו. כדי ללמד את הכלב לא לנשוך אתכם במשחק, אל תרבו בנפנופי ידיים מול פניו, כאשר הוא נושך אתכם חזק, ציווחו צווחה מכל הלב, משכו בזריזות את הידיים שלכם אל מאחורי הגב ואל תיצרו קשר עין למשך כשלושים שניות. כשהוא נרגע ומרפה מכם, הציעו לו חלופה רצויה – כמו משיכה בחבל צעצוע או לעיסה של עצם.

ההתנהגות כזו מבהירה לגור ש"אם אתה משחק ככה – אנחנו בחוץ!". אם תתמידו בטכניקה הזו ותבצעו אותה בעקביות, הגור שלכם ילמד שהנשיכות אינן מקובלות עליכם. נוסף כך, גורים, בדומה לתינוקות, לא תמיד מסוגלים לשלוט בעצמם. לכן, כשהגור שלכם מלא באנרגיות ויש תחושה ש"אין עם מי לדבר", הוציאו אותו לפרוק אנרגיה בחוץ, בריצה ומשחק. כשהוא יהיה רגוע יהיה לו קל יותר להקשיב לכם.


צעצועים

כלב משועמם הוא כלב שימצא לעצמו מוקדי עניין בדמות קירות לעיסים, רהיטים הריסים ונעליים אהובות.. כדי להגביר את העניין שלו בהם, השאירו רק אחד או שניים זמינים לו והחליפו ביניהם מדי כמה ימים.

עצם בקר כפתרון לבעיות עזיבת הבית

מעטים הכלבים שיסרבו להתעסק ארוכות בעצם בקר טרייה. לצד התעסוקה וניקוי השיניים, היא גם טעימה בהרבה מנעליים, רהיטים וקירות, ולכן מומלצת במיוחד לכלבים בעלי נטיית כרסום הרסנית.

כדאי לרכוש עצם ירך מנוסרת משני צדדיה, להרתיח לא יותר מארבע דקות (כדי שלא תתרכך ותסכן את הכלב בשבבי עצם חדים בקיבה), להגיש כשיוצאים מהבית ולשמור אותה במקפיא כשחוזרים. כשהיא מתרוקנת ממח העצם, אפשר למלא אותה בנקניקיות, גבינת קוטג' ומאכלים מותרים אחרים, ולהשאיר במקפיא במשך הלילה. לאחר אכילת העצם, צואתו של הכלב תהיה בהירה וסידית – זה בסדר. שימו לב שהעצם אינה גורמת לו לשלשול או עצירות, ואם כן, הימנעו משימוש בה עד שתתייעצו עם וטרינר.


למה הכלבים מחבלים לכם בנעליים ובכביסה המלוכלכת

אתם המשפחה של הכלב שלכם, והיעדרותכם מהבית יכולה בהחלט לעורר געגוע ואף מצוקה ממש. מבחינת הכלב עצמו, אחת הדרכים להקל על המצוקה הזו היא התעסקות בדברים שנושאים את הריח שלכם – ובייחוד נעליים וכביסה מלוכלכת. כדי למנוע לעיסה של הנעליים החביבות עליכם, השאירו אותן בארון ותנו לכלב צעצועים אחרים שמעניינים אותו. כמו כן, כלבים אינם יודעים להבדיל בין הנעליים הישנות שוויתרתם עליהן לבין הנעליים החדשות והיקרות שקניתם רק לפני שבוע. לכן מומלץ לא לתת להם נעליים משומשות, וגם לא צעצועים שעשויים מחומר זהה לזה של חפצים אחרים היקרים ללבכם.


"הכלב שלי רק רואה אותי – מיד משתין!"

אם הכלב משתין כשהוא רואה אתכם, סביר להניח שהוא סובל מבעיה של השתנה כניעתית או השתנה מהתרגשות. אל תכעסו עליו – זה רק יחמיר את המצב. כשאתם חוזרים הביתה, התעלמו ממנו עד שהוא נרגע; כל תגובה נרגשת מצדכם רק תחזק את ההתרגשות שלו. במקרה הצורך, פנו למאלף כלבים שיסייע לכם לפתור את הבעיה הנפוצה הזו.

"הכלב/ה המסורס/מעוקרת שלי מנסה להזדווג עם הכלב של השכנים, ואז עם השכנים!"

יצר המין של הכלבים אינו דומה לזה שלנו, וכלבים מסורסים וכלבות מעוקרות אינם מרגישים בהיעדרו. כלב או כלבה שסורסו או עוקרו עשויים עדיין להפגין התנהגות שאנחנו מפרשים כהתנהגות מינית, כלומר, כניסיון להזדווג עם כלבים אחרים ועם רגליים של אנשים. זו אינה התנהגות מינית, אלא התנהגות חברתית שנועדה להסדיר עניינים בינם לבין עצמם. אין סיבה להיות נבוכים ואין צורך להתערב כשמדובר במשחק בין כלבים, אך רצוי למנוע זאת כשמדובר על רגלי אנשים.


חינוך לצרכים